W 1994 roku, z inicjatywy instruktor Beaty Kilanowskiej, w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury odbył się pierwszy Reszelski Festiwal Piosenki. Zainteresowanie tym przedsięwzięciem było na tyle duże, że powtórzono je również w roku następnym, a później w kolejnych latach i tak R.F.P. na stałe wpisał się w kalendarz imprez organizowanych przez MOK. W tym roku sygnał festiwalu zabrzmiał już po raz dwudziesty.

 

 

W sumie, przez te wszystkie lata na reszelskiej scenie wystąpiło 461 wykonawców. Zdobywcami nagród głównych byli: Aleksandra Klesza – 1994 r. ,,Blues z kapelusza” i 1997r ,,Och życie kocham Cię”, Arkadiusz Piskorz - 1995 r. ,,Nie chcę więcej”, Tomasz Galicki -1996 r. ,,Naprawdę nie dzieje się nic” i 1999 r. ,,Walc na 100 pas”, Anna Kilanowska -1998 r.  ,,W moim magicznym domku”, 2001 r. ,,Moje serce to jest muzyk: i w 2004 r. ,,Gdybyś”, Diana Kilanowska – 2000 r. ,,Chcę być kochaną” , Monika Jarzębecka – 2002 r. ..Pomidory’’,  Nina Kodorska – 2003 r. ,,Idź swoją drogą”, 2005 r. ,,Jaskółka uwięziona’’ i 2007 r. ,,Dziwny jest ten świat”, Magdalena Narkiewicz – 2006 r. ,,Kolorowy wiatr”, Anna Klesza – 2008 r ,,Dłoń’’, Amanda Kilanowska – 2009 r. ,,Pejzaż bez Ciebie” i w 2011 r. ,,Taki cud i miód”, Urszula Staszewska – 2010 r. ,,Małe tęsknoty”, Piotr Dejnak – 2012 r. ,,To znowu ja”.

W tegorocznym, jubileuszowym konkursie odbywającym się na placu plenerowym wystąpiło 21 wokalistów. Konkurs, oceniany przez jury w składzie; Sylwester Tokarski, Andrzej Jabłko i Piotr Janik odbywał się w dwóch kategoriach wiekowych. Pierwszą kategorię przewidziano dla uczestników w wieku 8-13lat, a drugą; 14-19lat. 

Zgodnie z werdyktem komisji festiwalowej, w kategorii pierwszej m-ce I wyśpiewała  Weronika Majcher, miejsce II - Magdalena Demianiuk, miejsce III - Paulina Piwowarczyk. Wyróżnienie zdobyli Wiktoria Tyżlik i Wojciech Rodziewcz.

W drugiej kategorii I miejsce - Anita Łosińska, II miejsce - Patrycja Rybak, III miejsce - Olga Łucek. Wyróżnienie otrzymały Ewelina Fic i Urszula Pieniak

Podczas tegorocznej edycji, do grona laureatów Grand Prix Reszelskiego Festiwalu Piosenki, dołączyła kolejna wokalistka. Nagrodę główną XX R.F.P. za piosenkę „Odkryjemy miłość nieznaną” otrzymała Karolina Michalak.

Po części konkursowej, wystąpił ubiegłoroczny zdobywca Grand Prix, Piotr Dejnak z towarzyszącą wokalistką Martyną Jaskulską. 

Nagrody ufundowali i wręczyli: Przewodnicząca Rady Miejskiej  w Reszlu - Beata Subocz i Burmistrz Reszla - Marek Janiszewski.

Sponsorzy wspierający przedsięwzięcie to: Tracom Mrągowo, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Reszlu, Pan Roman Luchowski, Pani Anna Piwowarczyk i Pan Tadeusz Monkiewicz. Słodkie upominki ufundował Dom Handlowy ,,Pelcowizna " w Reszlu.

Festiwal poprowadzili: Pani Elżbieta Pawlak i Panowie – Damian Kaczmarczyk i Mateusz Rutynowski.

Autor: Teresa Wicińska

Galeria foto: