Po dwóch latach przerwy w organizacji imprez plenerowych w rynku, na początku września scena powróciła do centrum miasta na obchody tegorocznych dożynek gminnych, które połączono z kolejną edycją festiwalu ludowego ,,Równianka”.
Święto plonów rozpoczęto tradycyjnie – od uroczystej mszy świętej odprawionej w intencji rolników z gminy Reszel i ich rodzin w kościele pw. Św. Ap. Piotra i Pawła. Po nabożeństwie barwny korowód prowadzony przez poczty sztandarowe i starostów dożynek przemaszerował ulicami miasta pod ratusz gdzie przewidziano dalszy ciąg uroczystości.

 W obchodach, oprócz lokalnych władz, rolników i zaproszonych przez gospodarza dożynek gości uczestniczyli mieszkańcy miasta i wsi oraz odwiedzający nasz region turyści.
Starostami tegorocznych dożynek byli: Pani Grażyna Bieńkowska z Klewna i Pan Andrzej Pikulski z Mnichowa.
Po obrzędzie dożynkowym, przekazaniu przez Starostów na ręce gospodarza – Marka Janiszewskiego symbolicznego chleba oraz przemówieniu Burmistrza Reszla i gości, wręczono odznaczenia ,,Zasłużony dla rolnictwa”.
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, na wniosek Burmistrza Reszla uhonorował odznaczeniem ,,Zasłużony dla rolnictwa” czterech rolników. Wśród odznaczonych byli: Mateusz Biga z Pieckowa, Mariusz Pieniak z Zawid, Leszek Sikora z Robaw i Zdzisław Ślązak z Zawid. Aktu dekoracji, wspólnie z Przewodniczącą Rady Miejskiej Beatą Subocz, dokonał Burmistrz Reszla – Marek Janiszewski.

Ponadto, dwudziestu rolników otrzymało tytuł ,,Rolnik roku 2013”. Ogłoszono też wyniki organizowanego corocznie konkursu na ,,Najładniejszy wieniec dożynkowy”. Ocenie jury poddano 7 wieńców wykonanych przez mieszkańców Sołectw: Bezławki, Klewno, Pieckowo, Robawy, Siemki, Worpławki i Zawidy. Po raz pierwszy, w skład komisji wchodzili sołtysi, bądź osoby przez nich wskazane. Konkurs odbył się w formie głosowania z udziałem dziewięciu jurorów. Zgodnie z decyzją komisji najładniejszy wieniec wykonali mieszkańcy Sołectwa Robawy. Zwycięski wieniec reprezentował Gminę Reszel na Dożynkach Powiatowych w Srokowie, gdzie zdobył III miejsce i Dożynkach Wojewódzkich w Olsztynku, skąd grupa wieńcowa również wróciła z nagrodą pieniężną. Mimo ogromnej konkurencji (35 wieńców), Reszel został zauważony przez komisję i uznany za najbardziej oryginalny wieniec tegorocznych Dożynek Wojewódzkich.
Rozstrzygnięto też konkurs na ,,Najładniejszą posesję ”. Okazuje się, że najładniejsza posesja w gminie znajduje się w Klewnie i należy do Państwa Ewy i Wojciecha Pikały.
Laureaci i pozostali uczestnicy obu konkursów otrzymali nagrody pieniężne, statuetki i pamiątkowe dyplomy.

W programie artystycznym, w ramach organizowanej przez Stowarzyszenie Kulturalne ,,Reszelanie” Równianki wystąpiła kapela kurpiowska ,,Łobertas” z Biskupca oraz cztery zespoły pieśni i tańca: ,,Perła Warmii” z Lidzbarka Warmińskiego, ,,Piecki” z Piecek, ,,Ziemia Piska” z Pisza i ,,Jedwabno” z Jedwabna.

Na reszelskiej scenie wystąpił tego dnia również zaproszony przez MOK- Reszel zespół śpiewaczy ,,Warmianki Sępopolskie” i uczestnicy realizowanego w Sępopolu projektu pn: ,,Sępopolskie śpiewanie” . Przed zgromadzoną w Rynku publicznością prezentowali się również wokaliści ze Studia Wokalnego MOK oraz zespół disco polo ,,Shine”.
Obchody tegorocznych Dożynek Gminnych kończyła zabawa z zespołem ,,Apropos”.

Galeria foto: